Lukovitá noha – noha s vysokým nártem

Nemoc chodiel, při které je abnormálně vyklenuta podélná klenba a přednoží s patou se vtáčí dovnitř. Zatížení chodidla se tedy více přenáší na vnější hranu. Vysokou klenbu často doprovází další potíže: snížená příčná klenba, metatarzalgie v důsledku zvýšené zátěže přednoží, plantární fasciitida, kladívkové prsty a zkrácená Achillova šlacha.

Lukovitá noha
Lukovitá noha – noha s vysokým nártem

Zkontrolujte si otisk vašich chodidel, u této nemoci uvidíte na otisku chodidla pouze přední a patní část a nic mezitím. Její lehčí stupeň, vysoký nárt, je poměrně častou funkční vadou chodidel v populaci a mnoha lidem komplikuje nákup běžné obuvi. U vysokého nártu je Achillova šlacha zkrácená, noha je málo pružná a někdy bolestivá. 

Vysokou klenbu nohy opět způsobuje celá řada faktorů. Ať už genetické, neurologické, nebo je důsledkem svalové nerovnováhy.

Jak řešit nohy s vysokým nártem

  • Asi vás nepřekvapí, že opět pomáhá cvičení, které posílí svaly nohou. 
  • U vysoké klenby je také důležité protahování.
  • Úlevu od bolesti přináší ortopedické vložky nebo boty, které podporují klenbu nohy.

Další články

Ostruhy, bolestivé výrůstky a otlaky nohou

Ostruhy – bolestivé výrůstky a otlaky nohou

Bolí vás pata? Jakmile máte podezření na zánět vaziva, tedy nemoc zvanou plantární fasciitida, pak při ignorování a neléčení potíží můžete dospět až ke vzniku bolestivých patních ostruh. Proti dlouhodobému tahu a tlaku v oblasti paty a „achillovky“ se organismus začne bránit tím, že v postiženém místě vytvoří kostěný výběžek – lidově nazývaný ostruha. Právě ta pak způsobuje velké bolesti.

Přečíst »
Plantární fasciitida

Plantární fasciitida

Pokud vás delší dobu bolí místa na spodní straně chodidel, zejména v oblasti paty a klenby, zpozorněte. Plantární fasciitida je zánět vaziva, ke kterému dochází

Přečíst »

Koupíte na eshopu

Sdílejte